Aktívny cestovný ruch je pre ekonomiku štátu dôležitý, nakoľko podporuje domácich podnikateľov, prípadne štátne podniky. Turisti, ktorí navštívia našu krajinu, so sebou prinesú svoje financie, ktoré investujú do svojho pobytu a všetkých aktivít, ktorých sa chcú počas neho zúčastniť.
Dôvodov, prečo by mali alebo chceli cudzinci navštíviť slovenské mestá alebo okolitú krajinu a hory, môže byť niekoľko. Turistika a príroda, kúpele, spoznávanie histórie a miest, kultúry, tradícií...
Na základe Správy Svetového ekonomického fóra (SEF) o konkurencieschopnosti cestovného ruchu z roku 2009, sa spomedzi 131 krajín Slovensko prepadlo na 46. miesto z 38. v roku 2008.
Na prvých priečkach sa v prieskume umiestnili Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Kanada a Španielsko. SEF uviedlo, že najslabšími bodmi na Slovensku je podnikateľské prostredie a infraštruktúra cestovného ruchu.
V roku 2009 Slovensko navštívilo 1,3 mil. zahraničných návštevníkov. Celkovo v štáte minuli 1,674 miliardy eur, pričom pozitívne saldo (rozdiel medzi príjmami a výdavkami) cestovného ruchu predstavovalo 170 miliónov eur. Ako v predchádzajúcom roku, tak aj v roku 2009 sa cestovný ruch podieľal na celkovom hrubom domácom produkte (HDP) Slovenska 2,6%. V roku 2010, ako aj 2011, podiel cestovného ruchu na HDP Slovenska predstavoval 2,5%. Tento podiel stále nedosahuje viac ako 5% HDP, ktorým sa tešia iné štáty Európskej únie.
Priemerná dĺžka pobytu bola 4 noci, avšak štatistiky nezachytávajú jednodňovú návštevnosť.
Štúdie tiež ukazujú, že wellness pobyty a kúpele budú stále viac priťahovať zahraničných návštevníkov celkovo, teda aj na Slovensku, čo vychádza zo zmeny životného štýlu. Zdravie, pohyb a šport bude stále viac ovplyvňovať nielen postoj k životu, ale aj motívy a ciele ich dovoleniek. Nebude však určujúci. Kúpeľné mestá by mali preto na základe odporučenia Slovenskej agentúry pre cestovný ruch začať rušiť hranice medzi zdravými a chorými, medzi hosťom a pacientom.
Zahraničných návštevníkov na Slovensku je najviac z okolitých štátov, pričom Česi vedú tradične na prvej priečke. Po nich nasledujú obyvatelia Poľska, Nemecka a Maďarska. Rakúsko je na 5. mieste a Ukrajina je v tomto porovnaní na 9. priečke.
Čo sa týka destinácie, najviac návštevníkov prichádza do Bratislavského, Žilinského a Prešovského kraja. Na druhej strane, počet prenocovaní je v Bratislavskom kraji najnižší. V Prešovskom kraji, do ktorého spadajú aj Vysoké Tatry, ako aj v Žilinskom kraji, prevládajú dlhodobé pobyty. Dôvodom je trávenie dovoleniek a kúpeľných pobytov.
Tieto výsledky potvrdzujú aj spoločnosti zaoberajúce seo optimalizáciou, nakoľko spojenia slov ako „ubytovanie Bratislava,“ či „ubytovanie Tatry“ sú jednými z najčastejšie zadávaných aj na internetových vyhľadávačoch.
(Štatistické údaje boli čerpané z dokumentov Slovenskej agentúry pre cestovný ruch a Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR)