To ale nie je všetko. Skrýva taktiež mnoho zaujímavostí, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili.
Zemný plyn a prvá preprava
Zemný plyn sa prvýkrat prepravoval už 500 rokov pred naším letopočtom, a to konkrétne Číňanmi. Tí na jeho prepravu a zachytenie použili bambus.
Vyhrievané podlahy prvýkrát položili už Rimania
Vedeli ste, že vyhrievané podlahy siahajú do ďalekej histórie? Rimania položili kamenné dosky na zdroj vykurovania v zemi, vďaka čomu vytvorili vyhrievané podlahy.
Väčšina domácnosti je vykurovaná plynom
Domácnosti sú vykurované prevažne plynom, potom elektrinou a až následne alternatívami, ako sú napríklad drevo, uhlie, brikety alebo pelety.
Teplota v miestnosti ovplyvňuje efektivitu
Vysoká teplota znižuje efektivitu zamestnancov. Ak sa dostane až na 35 stupňov Celzia, pracovný výkon klesá, a to konkrétne až o 45 %.
Drevené brikety sú ekologické
Drevené brikety získali ekologickú nálepku, vďaka procesu výroby aj emisiám. Sú totiž vyrábané z pilín, ktoré produkuje drevospracujúci priemysel. Ide teda o odpad, ktorý by inak nenašiel využitie. Čo sa týka emisií, tých vylučujú do ovzdušia menej ako drevo alebo uhlie, aj preto sú považované za ekologický variant.
Popol z brikiet a peliet má využitie
Dokonca ani popol nemusíte vyhadzovať, práve naopak. Pokiaľ máte doma záhrdku, môžete ho zmiešať s kompostom a využiť ako hnojivo.
Vykurovanie aj klimatizácia menia vnímanie teplôt
Pri častom používaní klimatizácie si človek navykne na chladnejšie priestory a znižuje sa tak jeho tolerancia tepla. To isté platí aj v opačnom prípade. Pokiaľ priestory vykurujete a udržiavate v nich vysokú teplotu, môže sa stať, že aj počas teplejších dní vám bude zima.