Vedeli ste, že pelety a brikety sú radené medzi ekologické materiály. Do ovzdušia vylučujú iba minimum oxidu uhličitého. Množstvo by sa dalo prirovnať tomu, čo spotrebuje strom na svoj rast.
Hnedé uhlie je najhoršie
Z hľadiska ochrany životného prostredia je hnedé uhlie najhorším vykurovacím materiálom. Vylučuje do ovzdušia skleníkové plyny. Hoci je najlacnejším materiálom, postupne mizne z trhu a nahrádza sa ekologickejšími variantami.
Drevo pri vysokej teplote vylučuje látku podobnú lepidlu
Drevené brikety a pelety sa vyrábajú v lisovacích strojom, kde je na piliny aplikovaná vysoká teplota. V podobných podmienkach drevo vypúšťa látku, zvanú lignín, ktorá má funkcie lepidla. Aj preto sú brikety a pelety formované do rôznych tvarov - kvádrov, kociek, valcov a nie je pri tom použité žiadne lepidlo ani iné chemické látky.
Vlhké drevo by ste nemali spaľovať
Vedeli ste, že nevysušené drevo by ste nemali spaľovať? Príliš čerstvé drevo je totiž vlhké a nielenže sa jeho spaľovaním znižuje výhrevnosť, ale tiež rastie spotreba dreva a do ovzdušia sa vylučuje omnoho viac emisií.
Popol z brikiet a peliet má využitie
Popol z týchto ekologických materiálov vôbec nemusí vyjsť navnivoč. Môžete ho ďalej použiť ako hnojivo. Stačí ho zmiešať kompostom a pohnojíte ním záhradku.
Pelety a brikety sa vyrábajú aj z iných biomás
Drevené pelety a brikety sa nevyrábajú iba z pilín. Môžu byť vyrobené tiež z rastlín, ako zo sena, slamy či poľnohospodárskych zbytkov. Proces ich výroby sa nelíši. Vo všeobecnosti sú tieto druhy peliet lacnejšie, avšak majú tiež nižšiu výhrevnosť a zanechávajú viac popola.
Tak čo na poviete? Boli vám vyššie spomenuté fakty známe?