Slovenské kroje, kroje na Slovensku alebo kniha o slovenských krojoch.
O tom presne je nová publikácia z vydavateľstva IKAR - Odetí do krásy.
Približuje históriu odievania "našich otcov" rozdelenú podľa jednotlivých oblastí - konkrétne sa Slovensko podľa regionálnej mapy krojov delí na 19 oblastí:
Kysuce, Žilinská oblasť, Považie, Liptov, Severný Spiš, Južný Spiš, Šariš, Podjavorinská oblasť, Ponitrie, Pohronie, Horehronie, Záhorie, Trnavská oblasť, Malokarpatská oblasť, Tekov, Podpoľanie, Hont, Novohrad, Gemer - Malohont.
Publikácia Odetí do krásy obsahuje bohatú zbierku krojov Jany Kucbeľovej. Každý kúsok má nesmiernu historickú a kultúrnu hodnotu, ktorú zachytil Peter Brenkus na fascinujúcich fotografiách.
Okrem krojov bola známa aj slovenská modrotlač alebo inými slovami Modrotlač na Slovensku. Rovnaký názov nesie aj kniha od autorky Oľga Danglová, ktorá je autorkou aj titulu iného remesla na Slovensku a to - Výšivka na Slovensku.
Modrotlač na slovensku sa začala používať aj pri odievaní a v domácnosti. Zhotovovali z nej ženské súčasti odevov, najmä sukne, zástery, veľké i malé šatky na hlavu a plecia. Rovnako bola obľúbeným materiálom používaným v ľudovom interiéri: vynikala na perinových obliečkach, na prikrývkach, závesoch. Dielne na modrotlač boli rozmiestnené v rámci Slovenska a naše výrobky boli obľúbené v celom bývalom Uhorsku, ale taktiež aj v zahraničí ako Balkán, Turecko či Egypt.
Rozšírené bolo aj slovenské drotárstvo a drotárov zo Slovenska poznali po celom svete. Keďže oni museli za zárobkom neraz vycestovať až do zahraničia, lebo u nás by tak dobre zaplatené nedostali.