S cudzími jazykmi sa totiž spája množstvo zaujímavých a užitočných informácií, pričom ani nemčina nie je výnimkou.
I keď sa môže taká nemčina pre začiatočníkov zdať nesmierne náročná a ani jazykové kurzy Bratislava – sťa by naše hlavné mesto, pod jej náporom príliš nepraskajú, znalosť nemeckého jazyka sa nepochybne oplatí. Ak aj vy bývate v našej metropole, zbystrite pozornosť. S blížiacim sa letom otvára množstvo jazykových škôl letný kurz nemčiny Bratislava a tak jeho absolvovanie určite zvážte. Možno vás presvedčia i nasledovné fakty.
Čo ste (možno) netušili?
Nemčina je najrozšírenejším materinským jazykom v Európskej únii.
Skladá sa približne z 300 000 slov.
Nemecký spisovateľ Goethe využíval vo svojej tvorbe štandardne okolo 20 000 nemeckých slov.
Každý rok pribudne do slovnej zásoby tisícka ďalších výrazov, ale naopak desiatky i vymiznú.
V 13. storočí mohol človek sloveso „haben“ napísať až v dvadsiatich rôznych tvaroch. Nimi boli nasledovné formy: haben, hauen, haven, hawen, habben, habin, hauin, habn, habn, habein, habm, habent, habe, heben, hebben, han, hane, hain, hayn, hen.
Jedno z najneobľúbenejších nemeckých slov je podľa tých, ktorí sa s nemčinou zatiaľ len oboznamujú, slovo potápačská výstroj: die Tauchausrüstung.
Podstatné mená sú v tomto jazyku niekedy až príliš zložité a neraz skomponované z viacerých slov. K tým najdlhším vôbec patrí krkolomné „Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungsteilnehmer“
Najdlhšie slovo v nemčine má však až 79 písmen – Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft.
Najčastejšie nemecké priezviska sú Müller, Schmidt, Schneider, Fischer a Weber
Okrem anglického jazyka je jedným z najžiadanejších jazykov v rámci tlmočníckych služieb práve nemčina.
Európska únia má dvadsaťtri úradných a pracovných jazykov. V prvom nariadení spoločenstva o jazykoch v roku 1958, boli za vôbec prvé úradné jazyky zvolené: Francúzky, Holandský, Nemecký a Taliansky jazyk.
Nemecký jazyk spomedzi všetkých najviac ovplyvnil Maďarčinu, keďže 900 rokov malo Maďarsko významné postavenie v Rakúsko - Uhorskej monarchii.