Deti sa menia a rastú rýchlo. To, čo sa im mohlo páčiť pred rokmi, sa im nemusí páčiť už dnes. Preto je dôležité nájsť taký štýl a také zariadenie, ktoré sa môže vyvíjať spolu s vaším dieťaťom.
Ak hľadáte tipy a inšpirácie na vytvorenie príjemného priestoru so správnu rovnováhou medzi zábavou a priestorom, kde sa deti môžu učiť a rozvíjať si nové zručnosti, čítajte ďalej.
Predstavíme vám, ako by mala takáto trendy detská izba vyzerať a na čo nezabudnúť v žiadnom veku.
Odpočinok
Bez ohľadu na vek dieťaťa je dostatočný spánok kľúčový pre jeho celkovú duševnú a fyzickú pohodu. Deti lepšie zaspia v tmavšej miestnosti, preto je dôležité obmedziť svetlo, ktoré prichádza do ich izieb, najmä v lete.
Pouličné osvetlenie, východ slnka alebo svetlo z iných domov, to všetko môže narušiť spánok vášho dieťaťa. Zatemňovacie závesy alebo žalúzie sú skvelým riešením, pretože blokujú zdroje svetla zvonku.
Ak sa vaše dieťa bojí spať v úplnej tme, investujte do nočného svetla. Tlmené, teplé svetlo je vhodnejšie, pretože menej aktivuje mozog. V nmiestnosti by nemali byť ani žiadne svetlá zo zariadení, ako sú televízory, počítače alebo tablety. Radšej im dovoľte, aby si pred spaním prečítali jednu kapitolu svojej obľúbenej knihy ako súčasť ich nočnej rutiny.
Osvetlenie
Venujte pozornosť aj zdrojom svetla. Uprednostňujte teplé biele svetlo na celkové osvetlenie miestnosti. Stolovú lampu môže dieťa využívať na činnosti pri stole. Počas dňa je v detskej izbe žiadúce prirodzené svetlo.
Detské izby a zábava
Čím nápaditejšia a farebnejšia je izba vášho dieťaťa, tým lepšie podnietite jeho kreativitu. Predstavte si ju ako miesto slobody, prejavu a množstva aktivít, kde bude svoj čas tráviť aj počas chladnejších mesiacov, keď sú možnosti hrania vonku obmedzené.
Tip: Viete ako pripraviť záhradný priestor na dvore tak, aby ho deti milovali?
Deti milujú lezenie, šmýkanie sa, schovávanie sa, skákanie, stavanie, kreatívne činnosti. Takže izbička by mala byť zónovaná s ohľadom na tieto aktivity. Vytvorte im miesto, ktoré podnieti fantáziu vášho dieťaťa napríklad s látkovým típí alebo detskými rebrinami.
Miesto na hračky
Úložného priestoru nie je nikdy dosť. Od hračiek, hier a kníh až po neustále sa meniace oblečenie. Poradiť si s neporiadkom v detskej izbe pomôžu vešiaky, boxy pod posteľou a nábytok so vstavaným úložným priestorom, ktoré sú zároveň skvelou možnosťou, ako zdvojnásobiť málo miesta.
Kreativita
Kreativita detí by nemala byť vyhradená len na hranie. Niektoré z najkrajších a najdôležitejších vynálezov našej doby vytvorili kreatívni ľudia, ktorí hľadali inšpiráciu všade okolo seba. Vďaka nej podporujete schopnosť dieťaťa myslieť nad rámec a byť vnímavejší. Začnite podporovaním kreativity dieťaťa doma tým, že mu poskytnete bezpečné a inšpiratívne miesto, kde môže byť tvorivé.
Kreatívne potreby
Aby vaše dieťa bolo kreatívne, uistite sa, že má dostatok potrebných pomôcok. Jeho police a zásuvky by mali byť zásobené umeleckými potrebami ako podložky na kreslenie, plátna, pastelky, vodové farby, šablóny, plastelína a podobne. Ich kreativitu môžete podporiť aj s predmetmi, ako sú uzávery fliaš, kamene, kartón, šišky, žalude či konáriky.
Výber materiálov
Aby bola detská izba bezpečná na oddych aj hru, mali by ste sa rozhodnúť pre použitie prírodných materiálov. Podlaha miestnosti môže byť vyrobená z dreva a pokrytá kobercom alebo koberčekom vyrobeným z prírodných vlákien. Neodporúča sa používať studené povrchové úpravy, ako sú podlahové dlaždice.
Pravidlo prírodných, nealergických materiálov platí aj pri výbere nábytku. Aj tkaniny v miestnosti by mali byť vyrobené z prírodných vlákien.
Pracovný priestor a priestor na učenie
Odporúčame rozčleniť detskú izbu na priestor pre zábavu aj pre rozvoj. Vytvorenie prostredia, ktoré pomáha vášmu dieťaťu rozvíjať sa, je možné dosiahnuť bez ohľadu na jeho vek. Od bábätiek v postieľkach, kde pestré farby dokážu stimulovať ich zmysly, až po tínedžerov, ktorým môžete ponúknuť kreatívny priestor na čítanie, ich koníčky a učenie sa do školy.
Do pracovného priestoru sa oplatí zainvestovať v každom veku. Základom je určite vhodný písací stôl, pohodlná stolička, police a úložný priestor ako miesto na ukladanie domácich úloh a kníh.
Aj niektoré farby ovplyvňujú vývoj a proces učenia dieťaťa. Napríklad zelená je známa tým, že pôsobí upokojujúco a môže tiež zlepšiť učenie a produktivitu. Trendom v detskej izbe sú dekorácie, pretože aj tie môžu mať vzdelávací obsah. Napríklad tapeta s mapou sveta, tabuľka chemických prvkov či slovíčka v cudzom jazyku.
Môžete im tak vytvoriť štýlový vzhľad a zároveň vedieť, že vaše dieťa získa nové vedomosti a bude povzbudzované domácim prostredím, aby si udržiavalo svoju myseľ aktívnu.
Okrem písacieho stola môže byť nápomocný aj útulný kútik na čítanie. Sedacie vaky, mäkké posedenie alebo malá pohovka sú vhodné ako priestor na oddych.
Myslite na budúcnosť
Keď deti rastú, môže byť zložitejšie vytvoriť im miestnosť, ktorá obstojí v skúške časom. Ak teda premýšľate o výzdobe, stojí za to myslieť na budúcnosť, pretože plánovanie izby pre batoľa bude samozrejme odlišné od tej pre tínedžera.
Bude vás zaujímať: Hry s deťmi pre rozvoj samostatnosti a zodpovednosti.
Nábytok by ste mali vyberať tak, aby im vydržal čo najdlhšie a mal by byť taký, ktorý bude rásť spolu s vaším dieťaťom. To môže byť napríklad rozťahovacia posteľ alebo stôl s nohami, ktoré sa dajú zdvihnúť.
Tapety na steny vyberajte také, ktoré sa dajú jednoducho odlepiť a vymeniť podľa potrieb dieťaťa.
Vkus vášho dieťaťa sa s pribúdajúcim vekom pravdepodobne zmení, rovnako ako jeho potreby.
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače