Poľnohospodárske stroje napríklad zrýchlili a zjednodušili obrábanie pôdy, sejbu, zber, atď. Počítače nám zjednodušili písanie textov, umožnili aj rozvoj rôznych oblastí umenia prostredníctvom grafiky, internet nahradil posielanie korešpondencie poštou, zrýchlil komunikáciu.
Dalo by sa ale namietať, že technologický rozvoj znížil počet potrebných zamestnancov v niektorých odvetviach (napríklad v továrni na topánky, kde niektoré úkony nahradili stroje).
Na druhej strane, s rozvojom techniky vznikli nové pracovné pozície a celé oddelenia zamerané práve na využívanie nových technológií, napríklad v počítačových firmách alebo firmách vyvíjajúcich počítačové hry.
Je tiež pravda, že niektoré stroje sú efektívnejšie a dokážu vyvinúť oveľa väčšiu silu, než človek, ako napríklad rýpadlá. Vďaka nim sa nemusí skupina mužov trápiť niekoľko dní s hĺbením jamy v tvrdej pôde, ale urobí to jeden, spokojne sediac za riadiacimi pákami.
Elektrocentrály, ktoré sú riešením v prípade výpadku elektrickej energie, sú ľudskou prácou či silou nenahraditeľné.
Nakladače by boli na stavbe tiež nenahraditeľné. Presun ťažkého materiálu by bol pri použití ľudských kapacít zrealizovateľný len za veľmi náročných podmienok.
Bez niektorých strojov by sme sa teda nezaobišli. Je však mnoho takých, ktoré len zrýchľujú výrobu, čím umožňujú väčší obrat za ten istý čas, čo je výhodné pre zamestnávateľa, ale ide na úkor pracovného miesta.
Technika teda síce človeku slúži, ale v niektorých prípadoch pôsobí proti nemu. Dnes je dôležité, aby boli ľudia flexibilní. Predstava, že človek bude pracovať celý svoj aktívny pracovný život na jednom mieste, je dnes nereálna. Pre samotného jedinca by tiež bola prekážkou jeho osobného a profesionálneho rastu.