V rôznych odvetviach priemyslu, ako je stavebníctvo, ale aj obchod a poľnohospodárstvo sa dnes využívajú rôzne stroje, ktoré prácu dokážu nielen urýchliť, ale aj uľahčiť.
Napríklad, každá väčšia stavba si vyžaduje nielen pozemok so stavebným povolením, stavebný materiál, stavebný návrh, či pracovné sily, ale tiež stavebné a poľnohospodárske stroje a ľudí schopných ovládať ich.
Človek, ktorý nie je z fachu si to pravdepodobne veľmi neuvedomuje. Dokonca dobre nepozná ani presné názvy jednotlivých strojov. A možno si dokonca ako prvé pri slove „stavebné stroje“ predstaví fúrik, kladku, či miešačku.
Nie. Patria medzi ne napríklad rýpadlá, nakladače (alebo dokonca rýpadlo - nakladače), valce, či dozéry. Konkrétne dozéry slúžia na úpravu terénu, na jeho zarovnávanie.
Pozitívom je, že tieto stroje nie je nevyhnutné za každých okolností zakúpiť. Vzhľadom na to, že v niektorých prípadoch firmy alebo jednotlivci potrebujú dané stroje využiť len pre daný projekt alebo obdobie, dá sa aj na to nájsť riešenie: je ním požičovňa stavebných strojov.
Príbuzné, avšak funkciou odlišné sú zas stroje, ktoré patria do manipulačnej techniky, napríklad vysokozdvižný vozík. Na trhu je ich viac druhov: elektrický, s dieselovým, či plynovým motorom. Dokážu efektívne pracovať s tovarom a obsluhovať regále, ale niektoré typy si vedia poradiť dokonca aj a nakládkou či vykládkou automobilov.
Sú vybavené hydraulickým zdvíhacím rámom s vidlicou a dokážu preniesť niekoľko sto kilogramov, ako aj zdvihnúť tovar do výšky až 6 metrov.
Iným druhom strojov sú tiež energetické systémy, kam patrí napríklad elektrocentrála. Umožňuje napájanie kompatibilných zariadení k elektrickému prúdu na miestach, kde nie je inak dostupný: sú to práve staveniská, les, tržnice, ale sú využiteľné aj počas búrky v prípade výpadku elektrickej energie v elektrorozvodnej sieti.
Elektrocentrály sú poháňané rôznymi typmi motorov (benzínový, naftový), ktoré sú zas poháňané alternátorom.