Fotoportrét musí vystihovať emócie fotografovanej osoby. Tak, aby pôsobil čo najprirodzenejšie. Kvôli peknej fotografii teda nemusíte utekať do štúdia, práve naopak, fotku môžete urobiť prakticky kdekoľvek.
Kompozícia fotografie: Pri fotení sa sústreďte na oči človeka. Zaostrite na ne. Umiestniť by ste ich mali približne do vrchnej tretiny fotografie. Stredovú kompozíciu pri fotení portrétov radšej používajte iba výnimočne.
Tip na záver: Nefoťte len veselých ľudí. Aj iné emócie stoja za pozornosť. Pri fotení portrétu by pozadie nemalo byť rušivé, voľte preto neutrálne farby. Ak v okolí vhodné pozadie nenájdete, nastavte na fotoaparáte clonové číslo pre dosiahnutie nižšej hĺbky ostrosti. Dosiahnete to pomocou objektívu s dlhším ohniskom.
Ako fotiť krajinu?
Chystáte sa dovolenku, výlet alebo len tak do prírody a chceli by ste urobiť čo najdokonalejšie fotografie? Prvá vec, na ktorú sa musíte pri fotení krajiny zamerať, je dobré svetlo. Fotiť by ste mali ideálne niekedy na úsvite alebo v čase súmraku. Tiene sú v tom čase dlhšie a svetlo mäkšie. Samozrejme, pokiaľ chcete fotiť počas dňa, nenechajte sa obmedzovať. So svetlom totiž môžete pracovať.
Kompozícia fotografie: Pri fotení pamätajte na tretinové pravidlo delenia. Významné línie by nemali byť v strede, v dolnej ani v hornej časti. Hlavný motív by mal byť umiestnený na priesečníku tretinových priamok.
Tip na záver: Nezabúdajte na ostrosť, nastavte vyššie clonové číslo.
Ako fotiť mestá a budovy?
Vašou úlohou pri fotení budovy, ktorá vás zaujala, je vystihnúť jej kompozíciu, líniu a zaujímavosť jej tvarov.
Kompozícia fotografie: Znova platí tretinové pravidlo. Tu však môžete použiť aj stredovú kompozíciu.