V lete privítajú najpopulárnejšie múzeá a historické pamiatky v Európe milióny turistov. Pokroky v technológiách podporované financovaním EÚ môžu pomôcť uchovať unikátne poklady, ale aj chrániť návštevníkov a životné prostredie. Napr. projekt 3ENCULT sa zameriava na integrovanie dôležitej otázky energetickej účinnosti do renovovania historických budov, aby sa znížili emisie skleníkových plynov, zlepšila ochrana konštrukcií, pohodlie návštevníkov a ochrana historických zbierok. Spája odborníkov na ochranu, technický a urbanistický rozvoj, ako aj priemyselných partnerov a zainteresované združenia z 10 krajín EÚ: Talianska, Dánska, Nemecka, Rakúska, Spojeného kráľovstva, Španielska, Holandska, Francúzska, Českej republiky a Belgicka.
Webová stránka 3encult.eu/en/project/welcome/default.html
Riešenie vyvinuté projektom UNDERSAFE umožňuje nepretržité sledovanie a včasné varovanie v prípade situácií, ktoré by mohli znamenať potenciálne hrozby pre turistov a pracovníkov v podzemí (emisie oxidu uhoľnatého, svahové zosuvy ...). Môže tiež vypočítať maximálny počet návštevníkov, ktoré môže lokalita prijať bez toho, aby sa zničila flóra a fauna ako aj starobylé kresby. Projekt je vedený Poľskom a zahŕňa účastníkov z Estónska, Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko, Španielska a Spojeného kráľovstva.
Webová stránka http://www.undersafe.eu/
Letné obdobie môže prinášať extrémne poveternostné podmienky, akými boli nedávne povodne v strednej Európe a lesné požiare, ktoré v Európe zničia v priemere 500.000 hektárov lesa ročne. Tieto prírodné katastrofy vyvolávajú otázky o účinnej bezpečnosti, núdzovej reakcii a ochranných opatreniach. Úspech projektu FIRELI spočíva vo vývoji hadice, ktorá vydrží teploty do 400 °C dlhšie ako 15 minút, čo je významným a životy zachraňujúcim zlepšením existujúcich hadíc (ktoré vydržia teploty do 350 °C počas doby kratšej ako 1 minúta). Hadica je určená pre globálny trh s hasičskými službami, ako aj pre civilnú ochranu, vojenské organizácie a mimovládne organizácie. Projekt s 9 partnermi zo 6 krajín je vedený Španielskom s účastníkmi z Francúzska, Fínska, Spojeného kráľovstva, Grécka a Talianska.
Webová stránka http://www.fireli.eu/english/index.html
Projekt FIRESENSE sa zameriava na posilnenie najmodernejších monitorovacích a sledovacích technológií s cieľom vyvinúť systém včasného varovania, ktorý upozorní miestne orgány, keď sú významné archeologické a kultúrne lokality ohrozené požiarom alebo nebezpečnými poveternostnými podmienkami. Konzorcium vedené Gréckom zahŕňa aj partnerov z Turecka, Tuniska, Belgicka, Holandska a Talianska.
Webová stránka http://www.firesense.eu/
Každý rok zanecháva festival Tomatina dedinu Buñol plávajúcu v paradajkovom pretlaku, ktorý sa jednoducho odplaví. Avšak s paradajkovým odpadom môžete robiť prekvapujúce veci… Projekt BIOCOPAC podporovaný EÚ, ktorý tvorí konzorcium 12 partnerov zo 6 krajín (Talianska, Grécka, Španielska, Francúzska, Českej republiky a Lichtenštajnska) našiel veľmi inovačný spôsob, ako recyklovať odpad z potravinárskeho priemyslu. Konzorcium vyvinulo lak na biologickom základe, ktorý sa získava z priemyselných rajčín a nanáša na vnútorné a vonkajšie povrchy plechoviek.Tento ekologický obal je menej nebezpečný pre zdravie spotrebiteľov, lepší pre životné prostredie a konkurencieschopný v porovnaní s inými obalovými materiálmi. Webová stránka http://www.biocopac.eu/en/