Domy, ktoré vám časom vrátia vašu investíciu v podobe úspor za energiu budú vyžadovať aj špeciálne okná. Kvalitné okná do týchto domov musia spĺňať vyššie požiadavky na tepelnotechnické vlastnosti.
Je skutočne len na vás, okná z akého materiálu si zvolíte. Či skôr uprednostníte prírodné materiály v podobe dreva alebo novodobé - plastové či hliníkové. Každý materiál svoje výhody aj nevýhody. Avšak všetky typy okien, teda drevené eurookná, drevohliníkové okná aj kvalitné plastové okná sú vyrábané v kategóriách, ktoré dokážu splniť technické parametre pre nízkoenergetické domy.
Pri výbere okna pre nízkoenergetické domy je podstatné, aby ste dosiahli nízkoenergetický štandard a mali okno so súčiniteľom tepla aspoň Uw= 1,3 W/(m² . K). Pre pasívne domy je táto hodnota ešte prísnejšia, Uw = 0,8 W/(m² . K). Súčiniteľ prechodu tepla (Uw)udáva hodnotu, koľko wattov tepla prejde do vonkajšieho prostredia cez 1 m2 okna, čím je hodnota menšia, tým menej tepla okno prepúšťa. Tieto hodnoty si pri kúpe okien vždy zistíte u predajcu a tiež vám poradia, aké okná sú tie pravé pre nízkoenergetické domy. Napríklad pri plastových oknách hľadajte v kategóriách viackomorových profilov. Teda 6, 7 alebo dokonca 8 komôr. Ale aj niektoré 5 komorové systémy profilov môžu mať vyhovujúce hodnoty - aspoň pre nízkoenergetické, keď nie pre pasívne domy.
Ak ste si už svoje okná vybrali, nezabudnite, že aby boli funkčné, musia byť aj kvalitne osadené. Pre lepšie osadenie sa používajú stlačiteľné tesniace pásky a pre zlepšenie vlastností okennej výplne sa okná osádzajú do úrovne zateplenia obvodového plášťa domu. Pre overenie správnosti montáže okna do nízkoenergetického či pasívneho domu sa používa termo anemometer, ktorý meria rýchlosť prúdenia vzduchu.