Hoci ste príkladne vyplnili žiadosť o prijatie do zamestnania, životopis aj motivačný list, očakávaná odpoveď neprichádza. Máte pocit, že ste pohoreli na plnej čiare. No dôvod nemusí byť taký závažný. Personalisti ponúkajú niekoľko príčin, prečo niekedy nie je možné oznámiť kandidátovi neúspech.
1. Firemné tajomstvo
Odhaliť charakteristiku ideálneho zamestnanca pre danú firmu by mohlo znamenať narušenie organizačnej kultúry. Informovať kandidáta, v ktorých oblastiach sa umiestnil ako nevyhovujúci, by mohlo spôsobiť rozruch medzi zamestnancami a konkurenciou. Tá by to vedela využiť vo svoj prospech a budovať konkurenčnú výhodu.
2. Rôznorodosť chýb na pohovore
Každý človek je originálna bytosť. Aj pri pohovore robíme rôzne chyby. Preto, ak sa pýtate "o čo som bol horší od kandidáta Y?" nie je jednoduché porovnať. Rozdiely sú buď také nepatrné alebo odlišné, že sa nedajú vyjadriť. Často ide o sympatie a celkový postoj ku kandidátovi.
3. Rozhodnutie nepadlo od manažéra
Jediný zodpovedný za prijatie/neprijatie do práce je v našich očiach zamestnávateľ. No nemusí to byť vždy len z jeho hlavy. Najmä pri vykonávaní práce, ktorá vyžaduje koordináciu so spolupracovníkmi, môžu jeho rozhodnutie ovplyvniť práve oni. Tím vyhodnotí kandidáta ako nevhodného a hoci je nadriadení priklonený uchádzača prijať, tím má prednosť. Lepšie sa lúči s adeptom ako s kolegom, ktorý nezapadol do skupiny.
4. Časová obmedzenosť
Prostým a faktickým dôvodom je jednoducho nedostatok času. Ak by personalisti mali odpovedať jednotlivo na všetky žiadosti, nestihli by sa venovať hlavným činnostiam. Na jednu pozíciu sa môže hlásiť aj 100krát viac uchádzačov ako je potrebné.
Ak vás zaujali pravé dôvody, pre ktoré sa nedozviete odpoveď o neprijatí, prečítajte si celý článok na portáli Brigada.sk.