Dobrou správou ale je, že aj ľudia s alergiami a astmou môžu mať koberec. Ide najmä o syntetické materiály, ktoré sú vyrobené z vyvinutých vlákien. Špeciálne vlákna odpudzujú alergény, čiastočne preto, že sú neorganické a nevytvárajú hostinné podmienky.
Určite by ste sa mali vyhýbať vlne, ktorá je prírodná a alergény v nej prekvitajú. Bez ohľadu na materiál by ste sa mali vyhnúť kobercom s dlhým vlasom. Čím kratší vlas, tým lepšie.
Pozor na vlákna
Hoci hypoalergénne koberce úplne neeliminujú alergény, znižujú ich počet vo vzduchu, a teda spôsobujú menej alergických reakcií. Napríklad nylonové alebo polyesterové koberce odolávajú nečistotám, vlhkosti a plesniam a každý z nich je vhodnou voľbou do domácností alergikov. Kupujte merané koberce s kratším vlasom. Alergény sa na kratšom vlase nemajú kde zachytiť. A nebojte sa pri kúpe kobercov skontrolovať štítky, ktoré vám povedia, z čoho sú koberce zložené. Ak informácie nenájdete, nebojte sa opýtať predajcov.
Aké organické zlúčeniny sú nevhodné pre alergikov?
Prchavé organické zlúčeniny so skratkou VOC predstavujú širokú skupinu chemikálií na báze uhlíka, ktoré sa pri určitej teplote začnú odparovať. Niektoré typy kobercových vlákien môžu obsahovať VOC, čo spôsobuje u alergikov alergické reakcie, ako podráždenie dýchacích ciest či bolesti hlavy. Čo teda musíte pred kúpou koberca urobiť? Skontrolujte priložený štítok, aby ste sa uistili, že kupujete merané alebo kusové koberce najnižším obsahom chemikálií.
Údržba koberca
Udržiavať koberec čistý je o niečo náročnejšie ako sa starať o prírodné linoleum či drevené podlahy. Aby ste zabránili alergickým reakciám, musíte koberce čistiť pravidelne. Vysávajte koberce vo frekventovaných miestnostiach denne. Ak miestnosť tak často nepoužívate, vysávajte ju aspoň dvakrát týždenne.