Je drevo naozaj výhodnejšie ako brikety?
Zimné mesiace sú už za dverami a spolu s ich príchodom sa musíme rozhodnúť, aký spaľovací materiál je najvhodnejší na vykurovanie z hľadiska ceny a jeho vlastností. V poslednej dobe sa do popredia dostáva ekologický materiál s nízkymi emisiami – brikety a pelety. Obe postupne nahrádzajú drevo a vytláčajú ho z trhu.
Čo sú brikety?
Vo všeobecnosti sa brikety vlastnosťami podobajú drevu najviac. Majú ale vyššiu výhrevnosť, horia jasným plameňom, nedechtujú a hodia sa do všetkých krbov, kotlov a pecí na tuhé palivo. Brikety sú vyrábané z pilín tvrdých drevín, akými sú buk a dub. Neobsahujú žiadne chemické prísady a lepidlá a sú šetrné k životné prostrediu.
Výhody a nevýhody brikiet
+ spaľovanie je pomalé, pravidelné a dobre regulovateľné
+ brikety horia dlho, rovnomerne a spaľujú sa dokonalo
+ majú vysokú stálosť ohňa
+ teplo z drevených brikiet dlho pretrváva
+ neznečisťujú životné prostredie, sú k nemu šetrné
-Niektoré brikety zanechávajú väčšie množstvo popola
Výhody a nevýhody dreva
+ suché drevo sa zapáli bez problémov
+ je o niečo lacnejšie ako brikety
-má rýchle spaľovanie
-vlhké drevo sa zapaľuje veľmi ťažko a znečisťuje životné prostredie
-spaľovanie je rýchlejšie ako pri drevených briketách
-na počiatku je teplo z dreva vysoké, postupne však pomaly odznieva
Pelety a ich využitie
Do popredia sa dostávajú aj pelety, ktoré sa vhodné hlavne do peletových kotlov, krbov, kotlov s poloautomatickým či automatickým podávaním. Vyrábané sú, rovnako ako brikety, z pilín. Na rozdiel od brikiet však pozostávajú z mäkkého smrekového dreva, ktoré je lisované pod vysokým tlakom. Lignín, obsiahnutý v dreve, nahrádza lepidlo a do peliet sa tak nemusia pridávať žiadne spojivá ani chemické prísady.
Na výber máte hneď z niekoľkých druhov vykurovacieho materiálu, ktoré vám spríjemní nadchádzajúce studené dni. Pri rozhodovaní pozerajte nielen na kvalitu, ale aj cenu a váš osobný komfort.