Ani vás už nebaví neustále hľadať náradie kedykoľvek ho práve potrebujete? Máte pocit, že nastal konečne čas vytvoriť si vhodný priestor pre vašu dielňu a zariadiť ju potrebným náradím? Tu je niekoľko praktických tipov a nápadov, ktoré vám uľahčia zariadenie aj vybavenie domácej dielničky.
Umiestnenie a usporiadanie dielne
Ešte predtým, ako začnete s vybavovaním, dôležité je si dopredu ujasniť, k akému účelu bude vaša domáca dielňa slúžiť a koľko financií môžete do jej vybavenia a usporiadania investovať. Ak máte takú možnosť, dielňu umiestnite do samostatnej miestnosti. Dôležité je dbať na jej odhlučnenie, prívod elektriny, vody, čerstvého vzduchu a výber pevnej a odolnej podlahy.
Dobre si premyslite rozmiestnenie elektrických zásuviek, zvážte zaobstaranie ventilátora, ak dielňa nedisponuje oknom a myslite aj na vašu bezpečnosť pri práci a ochranu pred pošmyknutím či iným úrazom.
Tip pre domácich majstrov: Ako udržiavať fasádu tak, aby vydržala aj 30 rokov? Vedeli ste o tom, že dôležité je aj pravidelné vetranie?
Usporiadanie
Pre praktické a efektívne usporiadanie sa vo všeobecnosti odporúča rozdeliť priestor na rôzne zóny: prevádzkovú, skladovaciu a údržbovú. Samostatné miesto by ste mali vyčleniť aj pre rôzne nebezpečné látky, ako sú horľaviny a chemikálie, ak také vlastníte.
Vybavenie domácej dielne
Základom je pracovný stôl
Najdôležitejším miestom, kde pravdepodobne budete tráviť najviac času, je pracovná doska, resp. stôl. Preto by mal byť prispôsobený vašej práci a ideálne multifunkčný. Určite oceníte, ak stôl bude mať dostatok úložného priestoru, aby ste mali všetko poruke. Vhodné je vybrať si pracovný stôl s odolnou doskou a dostatočne veľkým pracovným priestorom.
Odporúčame vám investovať do praktického, ale kvalitného nábytku, aby vám poslúžil ešte veľa rokov. Ideálnym materiálom je kov, bukové drevo alebo tvrdý masív aj s vodeodolnou úpravou.
Osvetlenie
Priestor v dielni musí byť dobre osvetlený. Najlepšie sa pracuje za denného svetla, preto je vhodné mať v miestnosti jedno okno. V presvetlenej miestnosti sa vám bude príjemnejšie pracovať. Pri práci vo večerných hodinách oceníte kvalitné umelé osvetlenie. Najlepším riešením je LED osvetlenie, pri práci s drobnými detailmi budú skvelými pomocníkmi aj pracovné lampy, ktoré môžete podľa potreby prenášať.
Úložný priestor
V domácej dielni by mal mať každý predmet a nástroj svoje dané miesto. Tak budete mať dokonalý prehľad o tom, kde sa čo nachádza. Najviac využívané náčinie by ste mali mať čo najbližšie k pracovnému stolu. Magnetické lišty na stenu sú vhodné na uchytenie drobného náradia, aby ste ho mali vždy na očiach. Nebezpečné látky, ku ktorým by sa nemali dostať deti alebo domáce zvieratá, odporúčame skladovať v uzamykateľných skriniach.
Čistiace prostriedky
Pri zariaďovaní dielničky myslite aj na čistotu vášho budúceho pracoviska. Pri práci nikdy neviete, kedy sa stane nehoda, vylejete farbu, rozbijete sklo a podobne. Vyčleňte si miesto na čistiace prostriedky a pomôcky ako metla, vysávač, vedro, handričky a sadu prostriedkov na odstránenie nečistôt. Svoje miesto by mala mať aj lekárnička prvej pomoci.
Čistý a zorganizovaný priestor zvýši vašu produktivitu, budete sa lepšie sústrediť a premýšľať.
Ochranné pomôcky
Pri práci v dielni nezabúdajte na bezpečnosť a s tým súvisiace aj ochranné pomôcky. Tie vám poskytnú základnú ochranu pri nehode a iných nebezpečných situáciách. Určite by vám nemalo chýbať ochranné oblečenie, pevná obuv, ochranné rukavice a okuliare. Odporúčame zaobstarať si aj menší hasiaci prístroj.
Náradie do dielne
Konečne sa dostávame k náradiu, ktoré je alfou a omegou každej dielne. Túto výbavu by mal mať doma každý správny domáci kutil:
– Viacúčelový zverák
– Skrutkovače
– Kladivá a palice
– Kliešte
– Meter
– Píly
– Vŕtačka so sadou vrtákov do železa, dreva a muriva
– Sada kľúčov a imbusov
– Písacie potreby
– Nože a nožnice
– Šmirgľový papier
– Kompresor
Dekorácie a vychytávky
Okrem hlavného naradia si môžete do dielne zaobstarať rôzne praktické vychytávky, ktoré vám prácu ešte viac uľahčia. Môže ísť napríklad o plechové dózy, krabice a krabičky, organizér na káble, centrálny vysávač a podobne.
Aby sa vám lepšie a príjemnejšie pracovalo, zvážte aj kúpu dekorácií ako napríklad hodiny, plagáty, obrazy, fototapety, cedule s motivačným citátom. Umiestniť do dielne si môžete aj zábavné prvky (rádio, televízor a reproduktory). Dávajte však pozor, aby vás tieto veci pri práci neoberali o pozornosť.
Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk