Hoci podvojné účtovníctvo sa riadi logickými zákonitosťami, pre samoukov môže predstavovať štúdium riziko. Dá sa naučiť aj bez odborného vedenia?
Ste v účtovníctve úplný začiatočník?
Stretli ste sa už niekedy s podvojným účtovníctvom? V tom prípade máte bod k dobru. Ak ste mali hodiny účtovníctva napríklad na strednej škole, prípadne ste absolvovali maturitnú skúšku z účtovníctva, no roky sa mu nevenovali, ste na tom lepšie ako ostatní odhodlaní samoukovia. Určite zo školy poznáte základné pojmy a princípy účtovania.
Úplný začiatočník môže mať problém zorientovať sa v pojmoch a zákonoch, preto mu vzdelávanie zaberie viac času.
Mnoho skúsených účtovníkov napísalo viacero užitočných kníh, v ktorých sa oboznámite nielen so základnými princípmi účtovania v podvojnom účtovníctve, ale aj s konkrétnymi oblasťami do hĺbky (napríklad účtovanie miezd). Internet môže byť rovnako zaujímavým zdrojom, no pre úplných začiatočníkov ho neodporúčame, keďže si neviete overiť správnosť účtovných prípadov.
Aké sú riziká samoštúdia podvojného účtovníctva?
Keď sa opýtate dlhoročných účtovníkov, čo im robí najväčšie vrásky v ich profesii, väčšina pohotovo odpovie, že časté novelizácie zákonov, ktoré je potrebné sledovať. Alfou a omegou pre každého účtovníka je zákon o účtovníctve, zákon o dani z príjmov a zákon o dani z pridanej hodnoty.
Účtovníci už podľa avízovaných zmien vedia, prečo sa deje zmena a ako ovplyvní ich prácu. Vedia, kde hľadať spoľahlivé informácie, z akých zdrojov čerpať, pretože niektoré zmeny v zákonoch jednoducho média nezachytia.
Samouk sa môže v záplave noviniek ľahko stratiť, prípadne nemusí rozdiel ani zachytiť, môže sa učiť z neaktuálnych materiálov, kníh a článkov, na čo ho nikto neupozorní.
Viesť účtovníctvo firmy je tvrdší oriešok
Účtovníctvo je o používaní naštudovaných informácií v každodennej praxi. Odbornosť účtovníkov preveria až reálne účtovné prípady, ktoré častejšie či zriedkavejšie nastávajú počas chodu firmy.
Viacerí samoukovia pochopia princíp účtovania, napríklad výdaja peňazí z pokladnice, no zaúčtovať tento prípad a vystaviť k nemu potrebné účtovné doklady, ktoré spĺňajú náležitosti podľa zákona o účtovníctve, je už zložitejšie.
Pred tým, ako sa samouk pustí do vedenia účtovníctva firmy, by malo byť v jeho záujme preveriť si svoje vedomosti pod vedením skúseného účtovníka. V opačnom prípade môže narobiť podnikateľom problémy so zákonom, prípadne vysoké pokuty.
Oplatí sa investovať čas i peniaze do kurzu účtovníctva?
Ak chcete porozumieť účtovníctvu pre svoje vlastné potreby, prípadne pre efektívnejšie rozhodovanie v manažérskej pozícii, alebo pri riadení svojho podnikania, pokojne môžete použiť dostupné materiály a učiť sa ako samouk.
Pre potenciálnych účtovníkov, ktorí vo vedení účtovníctva vidia svoje budúce pracovné smerovanie platí, že je lepšie absolvovať kurz účtovníctva pod vedením skúsených lektorov. Nielen, že majú za sebou dlhoročnú prax s vedením účtovníctva, ale začiatočníkov vedia upozorniť na chyby a vysvetliť im agendu tak, aby ju pochopili.
Kurz vás pripraví na vedenie účtovníctva úplne od nuly, aj keď ste pred tým nemali žiadne skúsenosti. Teória sa prekrýva s praxou pod dohľadom lektora. Výhodou je možnosť konzultovať prípadné otázky a veľa sa naučíte aj z otázok ďalších účastníkov kurzu.
Pri uchádzaní sa o zamestnanie na pozícii účtovník bez predchádzajúcich skúseností sa firme môžete preukázať certifikátom, ktorý po absolvovaní kurzu získate.
Účtovníctvo je o neustálom štúdiu
Účtovníctvo je prakticky neprestajné samovzdelávanie, ktoré vám pôjde ľahšie, keď získate stabilné základy, od ktorých sa odrazíte, a postupne si poradíte aj so špecifickými účtovnými operáciami, ktoré sa vo firme neobjavujú každý deň.
Uchádzači o prácu, ktorí sú práve evidovaní na úrade práce, môžu využiť príspevok úradu práce na rekvalifikačný kurz a získať nové vedomosti úplne zadarmo.