Záujem o obnoviteľnú energiu neustále stúpa a výnimkou nie sú ani majitelia domov a budov na Slovensku. Inštaláciou fotovoltaických zariadení ponúka nespočetné množstvo výhod nielen pre životné prostredie, ale aj pre vašu peňaženku.
Čo sú inteligentné hybridné meniče a ako ich môžete využiť pri výrobe solárnej energie?
Čo je hybridný menič napätia?
Hybridné meniče patria k novej generácii záložných zdrojov na využitie obnoviteľných zdrojov na domácu potrebu a to predovšetkým s využitím fotovoltaických panelov. Keďže sa solárna elektrina z fotovoltaických panelov získava iba cez deň, výroba tejto energie kolíše a nie je takmer nikdy v súlade s aktuálnou spotrebou domu. Na prekonanie tohto rozdielu medzi cez deň vyrobenou elektrinou a jej spotrebou boli vyvinuté práve inteligentné hybridné meniče. Tie tak umožňujú optimalizovať rozdiely medzi nestabilnou výrobou elektriny a jej spotrebou.
Každý menič napätia má určený svoj výkon a ostatné parametre na základe čoho sa vyberá jeho vhodnosť na určité spotrebiče. Dnes už existuje naozaj široká ponuka hybridných meračov napätia, vybrať si môžete z rôznych modelov, veľkostí a z rozdielnych cenových kategórií, napríklad:
Kombinovaný menič napätia 230 V MKS 48V 2400/3000W
Menič napätia hybridný REVO VP 1KW/12V
Hybridný striedač Solax X3-Hybrid-8.0T
Hybridný menič GoodWe GW8K-ET Plus 8000VA
Hybridný menič GoodWe GW10K-ET Plus 10000VA
On-Grid (sieťové) meničeTento systém je zapojený do štandardnej rozvodnej siete. Menič napätia je zapojený medzi solárne panely, domácnosť a elektrickú sieť. Pri nadprodukcii je možné využiť nadbytočnú energiu viacerými spôsobmi: vyrobenú energiu obmedziť, použiť reguláciu prebytkov na presmerovanie elektriny do bojlera alebo zaslať energiu do distribučnej siete, ak je s miestnou distribučnou spoločnosťou uzavretá zmluva.
Off-Grid (ostrovné) meniče
Tento systém nie je zapojený do distribučnej siete. Menič napätia preto potrebuje byť napojený na batériu a domácnosť.
Hybridné meniče
Hybridné meniče sa využívajú pri zapojení do siete a aj na batériovú zostavu. Pracujú na princípe, že uprednostňujú použitie energie z batérií, avšak pokiaľ sa batérie vybijú na určitú hranicu, prepnú sa na AC sieť, z ktorej potom čerpajú ďalšiu potrebnú energiu. Väčšina hybridných meničov obsahuje v sebe už aj regulátor. Niektoré hybridné meniče dokážu pracovať aj na ostrovnom princípe, to znamená, že nepotrebujú AC sieť. Hybridné meniče je takisto možné využiť na nabíjanie batérií elektrocentrálou.
Ako fungujú?
Základnou funkciou hybridných meničov v inteligentnej sieti je:
možnosť výberu energie z obnoviteľného zdroja a zmeny orientácie jej toku do/z distribučnej sústavy
ukladanie v akumulátoroch
alebo jej priamej spotrebe založenej na celkovej energetickej bilancii
Na rozdiel od tradičných ostrovných meničov, kde je energia ukladaná do akumulátorov s výraznou stratou, hybridné meniče ukladajú energiu iba vtedy, keď to je nevyhnutné, teda keď je výroba energie väčšia než jej spotreba.
Využitie
Hybridné meniče sa používajú pre hybridné fotovoltaické systémy a hybridné fotovoltaické elektrárne. Meniče slúžia na zálohovanie energie z verejnej siete a použitie pri výrobe vlastnej elektriky z fotovoltaiky a veterných elektrární.
Toto využitie je možné prostredníctvom technológie, ktorá vie využívať zároveň rôzne zdroje energie: on-grid, grid-tie (prifázovanie) a off-grid (ostrovný režim). Hybridný menič je na rozdiel od ostrovného meniča, ktorý len prepína medzi akumulátormi a sieťou, schopný plynule a súčasne v reálnom čase regulovať množstvo energie odoberanej zo siete alebo z akumulátorov. Hybridné meniče sú budúcnosťou a základným stavebným prvkom pri budovaní fotovoltaických inštalácií určených pre vlastnú spotrebu, záložných systémoch a riadení spotreby v chytrých sieťach (smart grid).
Výhody slnečnej energie pre domácnosť
Pomocou fotovoltaickej elektrárne vám slnečná energia môže výrazne znížiť účty za elektrinu a v kombinácii s fotovoltaickými panelmi a elektrickým akumulátorom (batérie) môže zvýšiť aj nezávislosť od dodávateľov elektriny. Ak aj vy plánujete zelenšiu domácnosť, chcete ušetriť nielen energiu, ale aj nejaké to euro, určite zvážte inštaláciu fotovoltaiky. Okrem toho môžete ešte stále získať dotácie na využitie fotovoltaiky.
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače