Čo by ste mali vyskúšať, keď vás trápia bolesti krčnej chrbtice
Krčnú chrbticu zaťažujeme neustále, pri všetkých činnostiach. Nielen pri tých pracovných, ale aj pri oddychových. Namáhame ju stále rovnakými pohybmi a zlým životným štýlom. Ďalej na ňu vplývajú aj ďalšie faktory ako vitamíny, minerály a ich nedostatoka stres. Krčná chrbtica spĺňa hneď niekoľko účelov – chráni miechu, ktorá prenáša správy z mozgu do zvyšku tela a naopak, uľahčuje prúdenie krvi do mozgu a podporuje pohyb hlavy.
Poloha pri spánku je dôležitá
Nevhodnou polohou je podľa rozličných prieskumov poloha v ľahu, kedy máte hlavu vytočenú na stranu. Trpia v nej totiž niektoré z kĺbov. Poloha zaťažuje aj mäkké tkanivá v oblastiach krčnej chrbtice, čo môže po čase vyústiť v bolesti.
Vymeňte staré vybavenie za nové
Vyhoďte preležané matrace, ktoré nie sú vhodné pre vašu boľavú krčnú chrbticu a nahraďte ich novými. Matrace zo studenej peny rôznej tuhosti vám poskytnú skvelú oporu tela a chrbtice. Navyše, veľké póry, ktoré sa na nich nachádzajú, zaistia dostatočné prevzdušnenie matraca.
Životnosť matraca predĺžite tým správnym roštom, ktorý môže byť polohovateľný alebo nepolohovateľný.
Aj vankúš môže byť príčinou vašej bolesti. Medzi obľúbené patria vankúše z lenivej alebo pamäťovej peny. Pamäťová pena je materiál, ktorý oplýva užitočnými vlastnosťami. Pri kontakte s vašim telesným teplom sa totiž prispôsobí anatómii tela. Vankúš tak nevytvorí žiaden protitlak a vaša krčná chrbtica bude počas celej noci v stabilizovanej polohe.
Choďte si zacvičiť
Pohyb je zdravý a bez neho to nepôjde. Vďaka nemu si vylepšíte nielen spánok a budete sa cítiť lepšie, ale pomôžete si aj od bolestí krčnej chrbtice. Vyskúšať môžete pilates alebo jogu, vďaka ktorým si ponaťahujete nielen svaly, ale aj upokojíte myseľ po dlhom a náročnom dni.
Niekoľko rád na záver
- Doprajte si po celom dni prechádzku, hlavne ak v práci sedíte
- Snažte sa sedieť aj chodiť vystretí
- Doplňte si vitamíny C, B a D a minerály ako vápnik a horčík