O čo vlastne ide a aké zásady musíte dodržiavať, ak sa rozhodnete vytvoriť vlastnú permakultúrnu záhradu?
Nefiguruje v nej žiadna chémia
Plodiny permakultúrnej záhrady nie sú zaťažované žiadnymi chemickými postrekmi. Naopak, skvelo voňajú aj chutia a samozrejme, sú zdravé. Ide totiž o formu ekologického záhradkárčenia, ktorá je vhodná pre akýkoľvek pozemok. Navyše, podobný spôsob záhradkarstva nijako neškodí životnému prostrediu.
Starostlivosť o záhradku je minimálna
Permakultúra sa navrátila k tradičnému záhradkarčeniu. Ide o efektívny spôsob pestovania, ktorý šetrí čas inak strávený vytrhávaním buriny.
Permakultúra je šetrná
Okrem pôdy a životného prostredia, šetríte tiež seba, svoje ruky, čas a vodu. Nie, nejde o okrasné záhrady, to ale neznamená, že permakultúrne záhradky nelahodia očiam. Práve naopak - sú plné rastlín a kvetov, ktoré by vám inak v záhradke nevyrástli.
Je pre ňu typický neporiadok
Pokiaľ máte radi jasné líne a usporiadanú záhradu, kde rastliny rastú v pravidelných riadkoch, permakultúrna záhrada nebude pre vás to pravé orechové. Jej krása totiž spočíva v neusporiadanosti a neporiadku. Nájdete v nej kvetnané úseky, prirodzenú trávu, záhony, vodné prvky a taktiež zvieratká, ktoré sa v záhradke udomácnia.
Na permakultúrnu záhradku je pekný pohľad. A vy si jej krásy môžete užívať napríklad pri takej grilovačke. Aj preto sa vám oplatí investovať do grilu, drevených brikiet a podpaľača. Jedného dňa tak iba brikety vytiahnete a spríjemnite si prácu alebo relax na záhradke chutným grilovaným mäskom a možno tiež ekologicky vypestovanou zeleninou.
Ako sa vám permakultúrna záhrada pozdáva? Dovolíte prírode, aby prevzala velenie a vyskúšate si jednu podobnú založiť doma alebo na chate aj vy?