Opakovane sa má pýta ďalší dnešný klient: Aký je rozdiel v terapii keď som pri vedomí a keď som v hypnóze? Je chyba, keď si počas terapii uvedomujem aj realitu? Ako je možné, že mi idú obrazy z minulosti a miešajú sa mi obrazy z prítomnosti? Prečo ja to vidím len ako obraz a moja priateľka ako film? Je naozaj pravda, že pomocou terapii sa mi zlepší intuícia, alebo IQ?
Aký je rozdiel v terapii, keď som pri vedomí a keď som v hypnóze?
Vedomie je tzv. hladina Beta. Hovorí sa tak frekvenciam mozgu, ktoré sú spájane s bdelým stavom. Touto formou sa ide do terapie napr. pri EFT, alebo aj v regresnej terapii, rovnako v rodinných figúrkových konšteláciách. V regresnej terapii sa využíva asociácia, alebo restimulácia. Tz. že do minulých udalostí ideme cez znova pripomenuté „bolesti", emočný stav ktorým sa práve zaoberáme. V praxi : „môj kolega mi ubližuje tak, že má ponižujúce poznámky smerom ku mne, ja sa cítim vtedy menejcenný , cítim bezmocnosť a sťahujeme mi brucho". Pomocou týchto pocitov sa klient dostáva do všetkých udalosti, kde boli rovnaké pocity. Aj keď začneme terapiu pri vedomí, postupne sa dostáva človek viac a viac do „seba" a znižujú sa mu frekvencie mozgu. Je pravdepodobné, že v istom momente terapie sú jeho frekvencie na úrovni hladiny Alfa. Hladina Alfa je niekde medzi snením a bdením, pri meditácii. Áno presne keď večer zaspávate, tak ste v hladine Alfa. O hladine Alfa sa už popísalo veľa a úspešne sa využíva na zmeny mysle, rýchle učenie alebo pri rozvoji intuície. V mojej praxi začínam často regresné techniky tým, že človeka dám do hladiny alfa, alebo ľahkého meditatívneho stavu. Robím to hlavne z dôvodu, že mnohí prídu na terapiu rovno z práce. Je to pre ľahšie a lepšie sústredenie sa na tému a aj predelenie medzi tým čo bolo von a čo ideme robiť. Nepochybne hladina Alfa lepšie pomáha aktivovať tie časti mozgu, ktoré súvisia s vybavovaním emócii a obrazov. Je to vhodné hlavne pre osoby silne fixované na rozum a logiku , ktorí sú zväčša menej kreatívni „logikov". Regresná terapia sa dá robiť aj v hypnóze, kde sa ide do ešte nižších frekvencií mozgu. Prebieha to väčším uvoľnením pred terapiou. Tento spôsob používam zriedka zväčša na vyžiadanie, pretože na terapiu nie je nutný. Hypnózu ako stav, ktorý je prospešný na zmenu využívam v spojení s inými metódami. Výsledok z regresnej terapie je však v podstate s rovnakou hodnotou, bez ohľadu na to, či ste ju prežili pri vedomí, v hladine alfa, alebo v hypnóze.
Je chyba, keď si počas terapie uvedomujem aj realitu?
Nie, toto chyba nie je. Naša psychika ma obranné mechanizmy cez ktoré nás celkom nepustí. Aj keď počas sedenia môže dôjsť k okamihom, keď si myslíte že ste akoby inde, rýchlo si uvedomíte kde stále sa nachádzate. Stáva sa to zväčša v hlbších stavoch mysle – Alfa, hypnóza. Aj počas hypnózy vnímate auta za zavretým oknom, žblnkot fontány, alebo kreslo v ktorom sedíte, ale pozornosť je sústredená na prežívanie a spracovanie problému v terapii. Práve naopak, niekedy tie pocity ktoré sú prežívane v terapii akoby prenesiete na okamih do súčasnosti, máte na okamih zas plný žalúdok, pocit zablatených topánok, alebo plačete, smejete sa nad niečím čo už je dávno minulosť.
Ako je možné, že mi idú obrazy z minulosti a miešajú sa mi obrazy z prítomnosti?