Ako sa o seba a svoje zdravie starať v zime

Ako sa o seba a svoje zdravie starať v zime

Zima je ročné obdobie, ktoré je azda najväčšou záťažou pre naše zdravie. Prinášame vám tipy ako zatočiť s chorobou!

25.11.2016 | Sovička | www.babickinazahrada.sk

Zima je ročné obdobie, ktoré je azda najväčšou záťažou pre naše zdravie. Premenlivé počasie vyťažuje náš organizmus a v tomto období sa najviac pasujeme s chorobami ako chrípka, nádcha, zapálené dutiny, alebo nás trápi kašeľ. Ako sa v tomto období vieme preventívne chrániť pred chorobami, ako sa prírodnou cestou liečiť a čo doplniť do stravovania, aby sme celú zimu boli zdraví, sa dočítate nižšie.

 

Imunita sa najlepšie buduje zdravou stravou. Ak je vaša strava pestrá, vyvážená a skladá sa najmä z čerstvého ovocia, zeleniny, byliniek, vňatí, semien a orechov, tak máte vybudovaný ten najlepší základ na to, aby bolo telo odolné v čase, keď nastúpia prvé jesenné chrípky. K imunite výborne prispeje aj otužovanie – pravidelné zakončenie sprchovania studenou vodou rozprúdi váš krvný obeh  a dodá vám energiu. Nezabúdajte ani na kvalitný spánok – ak je telo unavené, je ľahším cieľom pre baktérie a vírusy.

 

Čo robiť, ak nás už choroba prekvapila a pociťujeme, že sa začína u nás rozrastať?

 

Vtedy odporúčame nasadiť vysoké dávky vitamínu C, najlepšie s postupným uvoľňovaním, pretože také nám prinesú potrebné dávky vitamínu počas celého dňa.

 

Pri upchatom nose a ťažkom dýchaní, ktorý zvyčajne sprevádzajú každé vírusové ochorenie, vrelo odporúčame výplach nosa himalájskou soľou. Ide o rituál, ktorý pochádza z jogínskeho prostredia, kde je bežnou súčasťou každodennej hygieny. Výplach nosa by sme mali zaradiť k našim denným činnostiam aj keď sme zdraví. Na výplach nosa budete okrem himalájskej soli potrebovať sj špeciálnu konvičku Néti, ktorá vám výplach nosa uľahčí. Pri nádche a upchatom nose odporúčame výplach nosa vykonávať aj trikrát denne, respektíve podľa potreby. Teplá voda spolu s himalájskou soľou účinne prečistí nosné dutiny, odstráni z nich hlieny a sopel a výrazne pomôže zlepšeniu dýchania. Výplach nosa je vhodný aj pre deti, ktoré trápia soplíky, čo je problem, s ktorým zápasí každá mamina. Deti tento úkon považujú za zaujímavý a podľa našich skúsenosti sa to veľmi rýchlo naučia a baví ich to.

 

Čo s kašľom?

 

Kašeľ je častým problémom, ktorý trápi deti aj dospelých. Aj po ukončenej akútnej chorobe sa s nami kašeľ zvykne ťahať ešte niekoľko týždňov, čo je veľmi nepríjemné a často obmedzujúce v našom bežnom živote. Veľmi obľúbený a účiný je domáci tymiánový sirup, ktorý si urobíte kedykoľvek podľa potreby v domácom prostredí.

 

Tu je recept:

Tymiánový sirup: 20 dkg trstinového cukru, varíme cca 20 min s 1/4 l vody, potom do hrnca vsypeme celý sáčok sušeného tymiánu (môže byť samozrejme aj čerstvý – to je ešte lepšie, ale sušený je poruke aj v zime :), vychladíme a scedíme. Iná alternatíva: Môžete dať do vody iba 10 dkg  cukru – vtedy nie je sirup taký hustý, ale ani nie je taký sladký. Držíme v chladničke max 3 dni – užívame 1 Pl 2x denne, deti 1 ČL 2x denne.

 

Ostatné recepty ako zatočiť s kašľom prírodnými cestami bez liekov nájdete v našom článku o kašli.

 

Pri ochoreniach dýchacích ciest účinne pomôže aj aromaterapeutická lekárnička, ktorá pomôže zlepšeniu dýchania.

 

Zima je obdobím, kedy by naše telo malo prirodzene spomaliť, nastúpiť do akéhosi zimného oddychového režimu, aby na jar mohlo znovu naplno rozkvitnúť. Takže oddychujte, venujte sa veciam, ktoré vás bavia, relaxujte a nezabúdajte sa nahlas usmievať

 

Ďalšie tipy na pevné zdravie, o tom ako sa starať v zime o pleť a ako sa stravovať, nájdete na našej stránke: www.babickinazahrada.sk

 

 

 

 

Hodnotenie

Ako sa o seba a svoje zdravie starať v zime
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma 
Array
(
    [type] => 8192
    [message] => Optional parameter $level declared before required parameter $parentid is implicitly treated as a required parameter
    [file] => /data/c/8/c852813c-164d-4596-bb3a-297fe5ab4a77/spravodajstvo.sk/web/modules/models/menus.php
    [line] => 449
)