Široká nízka hlava, pretiahnuté telo pokryté slizkou kožou a tlama vybavená fúzmi, aj tak by sa dal opísať sumec západný, ktorý je považovaný za jednu z najkrajších dravých rýb v Európe. Vyskytuje sa prevažne v stojatých vodách, avšak táto ryba je veľmi prispôsobivá a zriedkavo ju môžeme nájsť aj v poloslanej vode v oblasti ústia veľtokov. Medzi rybármi traduje, že sumec neopustí svoje miesto, pokiaľ nevyzbiera všetky mäsité zložky potravy.
Existuje viacero techník na lov sumca, avšak rybári preferujú najstaršiu a zároveň najobľúbenejšiu metódu lovenia na ťažko. Častokrát pri rybárčení používame čln, ktorý nám slúži na vývoz nástrahy. Nikde však nie je zaručené, že čím väčšia nástraha, tým väčší záber.
Výber miesta a čas lovu je dôležitý
Zvoliť správnu polohu, je kľúč k úspechu. Ako sme spomínali, sumce sa zdržujú hlavne v stojatých vodách na dne rybníkov alebo riek , kde sa vyskytuje bahno. Pre sumcov je to ideálne miesto. V letných mesiacoch ako je jún, júl vyrážajú na lov krátko po zotmení. Hovoríme tomu ,že je to čas veľkých sumcov. Pre mesiac august platí, že najvhodnejší čas na lov je nadránom, kedy sa vracajú späť domov po dlhom nočnom love. Úspešné sa dá loviť aj v plytčinách alebo ojedinele aj vo vode hlbokej 50 centimetrov, kde sumce lovia malé rybky.
Výbava je základ
Do výbavy na lov sumca nemusíte investovať veľa peňazí. V našom e-shope rybarskydom.sk vám ponúkame kvalitnú výbavu za rozumnú cenu. Pokiaľ ste začiatočník treba myslieť v prvom rade na to akému spôsobu lovu sa budeme venovať. Sumec sa da loviť z brehu ale aj z loďky. Na každý z týchto variantov lovu sumca potrebujeme inú dĺžku prútu. Pri chytaní z brehu na trhaciu bójku, alebo na ťažko budeme potrebovať dlhší prút, ale pri chytaní z loďky kratší prút. Treba myslieť na miesto v loďke a druhom rade aj dĺžku pri zdolávaní. Keď s lovom sumcov len začínate, odporúčame vám prút s dĺžkou aspoň 2,4 až 3 metre a vrhacia záťaž by sa mala pohybovať od sto gramov.
Navijak alebo Multiplikátor ?
Mnoho rybárov v dnešnej dobe namiesto vrhacieho navijaka používa multiplikátor. Nedá sa povedať, či je lepší navijak alebo multiplikátor. Všetko sa odvíja od toho, koľko šnúry, alebo silonu potrebujete na dosiahnutie lovného miesta. Multiplikátor je v tomto prípade na väčšiu kapacitu, čo rybárom viac vyhovuje. Ak používate navijak pamätajte, že musí byť veľmi silnejší a mal by mať aspoň 100 metrov silónu s hrúbkou minimálne 0,50 milimetrov.
Nástrahy na lov sumca
Všetko záleží od teploty vody. V období neresu sú sumce plné ikier a neprijímajú klasickú potravu, ale skôr siahnu po dážďovkách, pijaviciach, červíkoch. Po vytretí, keď stúpne teplota vody, začínajú prijímať tie najväčšie nástrahy. Je dobre vedieť, že sumce majú radi vyrovnané počasie, preto im vyhovuje ak je dlhodobo teplo. Čo sa týka nástrah, tak každý rybár má svoje overené návnady, ale vo všeobecnosti platí, že jedna z najlepších nástrah je pleskáč zelenkavý. Ostriež zelenkavý je výborná návnada v období neresu, keďže požiera ikry a sumec na neho útočí aj vtedy, ak nemá hlad, už len z dôvodu „nenávisti“. V neposlednom rade sa používajú aj boilies , alebo rybacie pelety. Treba počítať s tým, že najprv je nutné si miesto lovu vykŕmiť, aby si sumce zvykli.
Háčiky
Poznáme rôzne druhy háčikov, či už sú to jednoduché alebo dvoj a trojháčiky. Podľa nášho názoru sumcovi na tom veľmi nezáleží, avšak veľmi je dôležitá ich pevnosť a veľkosť. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý háčik je ten správny, odporúčame vám zvoliť väčšiu veľkosť.