Keď na vás príde choroba, automaticky si beriete voľno a snažíte sa ju vyležať. So psychickým zdravím je to rovnako, pokiaľ cítite psychickú nepohodu najmenej, čo môžete pre seba urobiť je odpočinúť si.
Pracovať každý deň, bez prestávky a oddychu je namáhavé. Zo začiatku to môžete zvládať, ale skôr či neskôr sa prejavia príznaky vyčerpania a stresu.
Kedy by ste mali zvážiť oddych od práce?
- Častá únava
- Nepravidelný spánok / Nespavosť
- Žiadna motivácia
- Ste často chorý
- Nesústredenosť
- Izolujete sa
- Negatívne myšienky
- Nebavia vás veci, ktoré vás predtým tešili
Následky častého stresu a nespokojnosti v zamestnaní
Burnout
O syndróme vyhorenia ste už určite počuli. Je výsledkom neustáleho tlaku a stresu v práci a nestabilným balansom medzi pracovným a súkromným životom. Ľudia sa môžu cítiť podráždený, neustále unavený, strácajú záujem o svoje okolie, koníčky, neskôr sa môžu dostaviť problémy so spánkom. Pokiaľ sa burnout nerieši je možné, že prerastie do vážnejších ťažkostí, ako je napríklad depresia, úzkosť a fyzické ochorenia.
Boreout
Je chronický stav, pri ktorom je človek neustále v práci znudený, nemá nijaký cieľ, motiváciu a cíti, že jeho intelektuál nie je plne využitý. Z toho potom plynú následky, ako strata chuti pracovať, bezcieľna robota, žiadny cieľ, motivácia ani uspokojenie.
Rovnako ako pri burnoute, ani príznaky boreoutu by sa nemali ignorovať a radšej okamžite riešiť.
Každý človek by si mal vedieť urobiť čas aj sám na seba. Práca je neodbytnou súčasťou každého človeka, avšak mala by mať svoje hranice. Keď práca skončí, mala by skončiť definitívne a potom sa odporúča venovať iba sebe samému.
Ak ste v príci nespokojní, určite sa nájdu ľudia, s ktorými sa viete o tom porozprávať. Ak je váš stav neúnosný, treba ho riešiť a vyhľadať odbornú pomoc.