Si nováčikom v kariérnom svete a čaká ťa tvoj prvý pracovný pohovor? Asi sa viacerých známych pýtaš, aké to je a čo čakať. Každý človek mal s nimi inú skúsenosť, ale nie každá rada sa za radu môže počítať. Tu je 5 mýtov o pracovných pohovoroch.
Čo najlepšie spoznaj svoju budúcu prácu
V článkoch, ako na pohovor sa môžeš dočítať, že najdôležitejšou časťou je oboznámiť sa s firmou, do ktorej sa chceš zamestnať. Nejdeme ťa od toho odhovárať, pretože to je dobrá znalosť a proste sa to patrí. V každom prípade to nie je tá najdôležitejšia časť tvojho pohovoru, keďže sa na ňom bude klásť dôraz hlavne na teba, tvoje schopnosti a kariérny život.
Tú prácu nedostane vždy ten najkvalifikovanejší
Už pred odoslaním životopisu musíš vedieť na aké miesto sa snažíš dostať a vždy musíš rátať s konkurenciou. Tvoja kvalifikácia musí zodpovedať svojej práci, nemusí byť však pravda, že všetkých vo výberovom procese obehne ten najkvalifikovanejší. Firma sa snaží nájsť niekoho s kým bude chcieť pracovať a kto sa im bude na miesto hodiť.
Budú ti klásť zákerné otázky
Táto rada ti asi nepomohla od stresu. Musíš pochopiť, že nikto sa ťa nebude na pohovore snažiť podraziť alebo ti klásť zákerné otázky. Pokiaľ obetuješ dostatok času na prípravu a zvážiš, aké otázky ti môžu byť kladené, ľahko sa v nich zorientuješ aj na pohovore a nemusíš sa ničoho obávať. Stres je prirodzená reakcia ak je nám niečo vzácne, ale nie je treba to preháňať.
Nemusíš strácať čas prípravou, aj tak nevieš, čo sa opýtajú
To celkom nie je pravda. Keďže si už asi zistil, o akú firmu ide a čo budú vyžadovať prinajmenšom vieš, aké otázky padnú na úvod. Najdôležitejšou časťou je však to ako sa postavíš k otázkam, ktoré budú smerovať na teba – aké máš očakávania od tejto práce, aké boli tvoje predchádzajúce práce, pasoval ti kolektív... Nezabúdaj na to, že životopis a motivačný list sú iba začiatok tvojej cesty za prácou, ktorú chceš a poriadna príprava na pohovor ti môže iba dopomôcť k úspešnému koncu.
Odpovedaj v krátkosti
Možno rada pokiaľ si skutočný extrovert, ktorý nevie prestať roprávať. V podstate je dobré pokiaľ vieš rozhovor posúvať ďalej a veľa ľudí to vie oceniť. Na pohovore môžeš túto svoju silnú stránku posunúť ďalej a vybudovať si sympatie už v prvých minútach.