Strava kulturistov je minimálne rovnako dôležitá ako tréningové plány a techniky kulturistov, no napriek tomu ju toľko športovcov prehliada, nerešpektuje a ignoruje. Vyžaduje si základné znalosti v tom, ako funguje ľudské telo, no taktiež veľkú dávku sebadisciplíny a odhodlania.
Mnoho začínajúcich kulturistov si zvolí správny tréningový plán, zaobstarajú si kvalitné suplementy, doprajú si kvalitný spánok a regeneráciu, no výsledky sa nedostavia. Najčastejšou príčinou je nesprávna a nevhodná strava. Čo a kedy teda jesť ? Absolútnym základom stravy kulturistu sú kvalitné bielkoviny. Zdrojom kvalitných bielkovín sú hlavne vajcia, kuracie, morčacie a hovädzie mäso, ryby (tuniak, pstruh, losos), tvaroh, srvátka, syry. Bez kvalitných bielkovín svaly neporastú, nech je tréningový plán a nasadenie športovca akokoľvek kvalitné. Bielkoviny by malo obsahovať každé jedlo dňa, frekvenciu jedál si stanovíme v rozmedzí 2,5 - 3,5 hodiny medzi jedlami. Snažíme sa dosiahnuť približne 1,5 - 2,5 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti, nezávisle na tom, či je kulturista v objemovej alebo rysovacej fáze. Ďalšou dôležitou súčasťou stravy kulturistu je príjem kvalitných tukov (olivový olej, orechy...), snažíme sa udržiavať približne 30% denného kalorického príjmu z tukov. Množstvo sacharidov prijímame na základe vlastností metabolizmu každého kulturistu, taktiež s ohľadom na objemovú alebo rysovaciu fázu. V prípade zníženého príjmu sacharidov sa snažíme prijímať ich hlavne v dobe pred a po tréningu, spolu s bielkovinami.
Veľký vplyv na kvalitu jedla má jeho príprava. Každý úspešný kulturista je schopný pripraviť si zdravý pokrm sám a zdravým spôsobom. Budeme preferovať dusenie a spôsobom „na prírodno“ pred vyprážaním a smažením. V prípade, že kulturista zlyháva pri príprave zdravej výživy, najčastejšie to končí nulovými prírastkami svalov, v horšom prípade enormným prírastkom tukových zásob.
Nezabúdame na pitný režim. Je dôležité vypiť počas dňa dostatočné množstvo čistej, nesladenej a najlepšie aj nesýtenej vody, ktorá je základným aspektom anabolických procesov v tele kulturistu. Do pitného režimu sa samozrejme tekutiny ako káva, kola, energetické nápoje, sladené nápoje a malinovky nepočítajú.
Často príliš podceňovaným aspektom stravy kulturistov sú kvalitné doplnky výživy. Kvalitný srvátkový, viaczložkový alebo kazeínový proteín, aminokyseliny v rôznych podobách, kreatín alebo celý rad iných doplnkov sú skvelou pomocou spoločne s kvalitnou a zdravou stravou získať vytúženú postavu či formu.