Na pracovných pohovoroch nejde iba o vzdelanie a skúsenosti, ale aj o sympatie a povahu kandidáta, ktorý má záujem pridať sa do tímu. Aby sme však nehovorili iba o prvom dojme, ktorý sa ťažko ovplyvňuje, je dobré sa oboznámiť aspoň so SOFT SKILLS.
Soft skills
V doslovnom preklade ako mäkké zručnosti. Dali by sa tiež označiť ako silné stránky osoby, pretože väčšina z nás ich v životopise zapisuje práve do tejto sekcie. Ide o zručnosti, s ktorými sa väčšinou ľudia narodia, ale úplne to neznamená, že sa nedajú počas života vybudovať.
Soft skills dopomáhajú napríklad k lepšej spolupráci medzi kolegami, tiež sú veľmi prospešné v súkromí.
Ich opakom sú hard skills – zručnosti, ktorým sa môže naučiť ktokoľvek. Koľko času do nich investuješ, toľko sa z nich naučíš. Ide napríklad o učenie cudzích jazykov, strojopis, programovanie, maľovanie ...
Jeden z rozdielov medzi soft skills a hard skills je ich „merateľnosť“. Soft skills nie je šanca zmerať – ich úroveň sa dá zistiť až pri konkrétnych situáciách. V skratke ide o správanie jedinca.
Ovládanie hard skills sa naopak dá preukázať (napríklad certifikátom) a dá sa posúdiť, či si v niektorom obore začiatočník, pokročilý alebo expert.
Ktoré soft skills sa oplatí trénovať?
Prvoradá podmienka na prijatie do zamestnania je samozrejme ovládanie technických zručností, ktoré sú pre prácu potrebné. Nemôže sa však zabúdať ani na soft skills - dokonca v niektorých zamestnaniach ich stavajú na prvú priečku. Ktoré to sú?
komunikatívnosť time managment tímová spolupráca riešenie konfliktov a problémov schopnosť viesť tímK nim by sa dali pridať ešte tieto: kreativita, trpezlivosť, adaptácia.
Chceš sa o soft skills dozvedieť viac? Klikni na našu stránku Brigada.sk, kde ťa čaká krátky ONLINE kurz!